1. Świat Toyoty
  2. TOYOTA GAZOO Racing
  3. Historia samochodów sportowych
  4. GT86

GT86

HISTORIA SAMOCHODÓW SPORTOWYCH TOYOTY

SERIA CZERPIĄCA Z TRADYCJI

 

Pojawienie się Toyoty GT86 w 2011 roku było dla fanów sportowych samochodów i motoryzacyjnych purystów długo wyczekiwanym wydarzeniem. Od lat pozbawieni Toyoty MR2, Celica i Supra, nie byli w stanie zrealizować swoich motoryzacyjnych pragnień. Pojawienie się GT86 było dokładnie tym, na co czekali od tak dawna.

 

Powrót czystej radości z jazdy

Zainspirowany legendą sportowych aut Toyoty zespół pełnych pasji projektantów i inżynierów rozpoczął prace nad realizacją wspólnego celu: stworzenia samochodu, który będzie źródłem czystej radości z jazdy. W ten sposób narodziła się generacja GT86, która przeniosła wrażenia towarzyszące klasycznym sportowym autom na całkiem nowy poziom. 2-litrowy silnik z tłokami przeciwbieżnymi i smukła linia GT86 przywodzą na myśl cechy, które zdecydowały o sukcesie sportowych samochodów, czyli silnik umieszczony z przodu i napęd na tylne koła. Nowy model wykorzystał wszystkie najlepsze elementy znane z legendarnych aut Toyoty i tchnął w nie ducha nowoczesności.

Dzięki wysokoobrotowemu silnikowi spalinowemu napędzającemu tylne koła, obniżonemu środkowi ciężkości i lekkiej konstrukcji nadwozia Toyota GT86 oferuje kierowcom doskonałe prowadzenie i elektryzuje swoją elastycznością — dokładnie tak, jak obiecywali inżynierowie.

Kierownica GT86 została opatrzona kultowym logo 86. Nawet końcówka rury wydechowej ma dokładnie 86 mm średnicy, co jest z jednej strony nawiązaniem do charakterystycznych elementów silnika, takich jak cylinder i tłok o średnicy 86 mm, a z drugiej do znaczka modelu 86.

Tak jak wiele z jej legendarnych poprzedniczek, Toyota GT86 zaskarbiła sobie uznanie na całym świecie ze względu na ogromną swobodę prowadzenia i niezrównaną radość jazdy. Dzięki swojej dynamice Toyota GT68 odnosi sukcesy w wielu dyscyplinach sportów motorowych we wszystkich zakątkach świata. Co więcej, w 2015 roku na rynku pojawił się samochód wyścigowy GT86 CS-R3, który stanowił ekonomiczną propozycję dla tych, którzy chcą poczuć dreszczyk emocji podczas sportowej rywalizacji, np. startując w wyścigu World Rally Championship.

Przyszłość sportowych samochodów Toyoty

Mniej więcej w okresie premiery GT86 prezes Toyoty Akio Toyoda przedstawił swoją wizję najbliższej przyszłości firmy, mówiąc: „będziemy nadal tworzyć coraz lepsze samochody” oraz „jeśli prowadzenie nie sprawia przyjemności, to nie jest to samochód”.

Biorąc pod uwagę odświeżone założenia firmy i zwrócenie szczególnej uwagi na doświadczenia z jazdy (co widać m.in. w modelu GT86), jaka przyszłość czeka auta, które nawiązują do bogatej przeszłości marki Toyota?

KONTYNUUJ PODRÓŻ