Toyota przejmuje amerykański start-up – firmę Carmera

Rozpoczyna się kolejny etap prac nad samochodami autonomicznymi

2021-07-28

Firma Carmera to amerykański start-up, który opracował system generowania i aktualizacji bardzo dokładnych map HD, które są niezbędne dla autonomicznych i zautomatyzowanych samochodów. Obecnie trwa proces przejęcia tej firmy przez Toyotę. Zespół Carmera dołączy do inżynierów koncernu pracujących nad realizacją wizji transportu opartego na autonomicznych samochodach.

Toyota i Carmera łączą siły

Chcąc poprawić bezpieczeństwo na drogach, Toyota od lat pracuje nad rozwojem technologii autonomicznego prowadzenia. Teraz pomogą jej w tym specjaliści z firmy Carmera, którą Toyota przejmuje za pośrednictwem Woven Planet Holdings.

Carmera to amerykański start-up specjalizujący się w technologiach automatycznego generowania map wysokiej rozdzielczości. Jego specjaliści opracowali zaawansowany system aktualizowania map PH na podstawie danych zbieranych przez kamery w samochodach. Dzięki temu rozwiązaniu systemy bezpieczeństwa czynnego w autach będą w przyszłości nie tylko wspierały kierowców w unikaniu kolizji, ale także na bieżąco aktualizowały mapy HD, co zwiększy bezpieczeństwo na drogach.

Po zakończeniu transakcji zespół Carmera dołączy do inżynierów Woven Alpha pracujących nad systemem generowania map Toyoty – Automated Mapping Platform (AMP).

Czym zajmuje się Woven Alpha? Firma ta odpowiada za strategiczny rozwój i opracowywanie nowych modeli biznesowych na podstawie technologii rozwijanych przez jednostki należące do Grupy Toyota, w tym przez Toyota Research Institute i Grupę Woven. Woven Alpha prowadzi obecnie takie innowacyjne projekty jak budowa prototypowego miasta Woven City oraz platforma otwartego oprogramowania Arene.

Woven Alpha pracuje też nad AMP, czyli Automated Mapping Platform. Jest to specjalna platforma oparta na technologii łączenia samochodów w sieci i crowdsourcingu danych. Obsługuje ona tworzenie, rozwój i dystrybucję map w wysokiej rozdzielczości (HD) – kluczowego elementu umożliwiającego inteligentną i bezpieczną zautomatyzowaną mobilność.

Woven Alpha dąży ku temu, by AMP stała się najbardziej wszechstronną i najpopularniejszą platformą map HD, uwzględniającą kompletną sieć dróg i pasów, zapewniającą zautomatyzowanym pojazdom precyzyjną lokalizację i orientację w przestrzeni.

Połączenie zespołów Woven Alpha i Carmery ma przyspieszyć przejście z etapu badań i rozwoju nad AMP do etapu komercjalizacji tego rozwiązania. Umożliwi też dostęp do zaawansowanych technologii aktualizacji map, zarządzania zmianami i internetu rzeczy, wypracowanych przez zespół Carmery.

Toyota i Carmera łączą siły

Do holdingu Woven Planet Group Carmera dołączy jako spółka zależna, będąca w całości własnością firmy, rozszerzając zasięg grupy poza jej centralę w Tokio. Woven Planet zyska nowe siedziby w Nowym Jorku i Seattle. W przyszłości biura firmy zostaną otwarte również w Dolinie Krzemowej i Londynie.

Technologie zwiększające bezpieczeństwo na drogach

Nie jest to pierwsza tego rodzaju inwestycja Woven Planet. W kwietniu br. holding zainwestował 550 mln dolarów w przejęcie od firmy Lyft działu autonomicznych pojazdów Level 5. Zaangażowanie Toyoty w rozwój technologii automatyzacji prowadzenia jest tak duże, że między innymi na potrzeby ich dalszego rozwoju firma buduje w Japonii całe miasto. Mowa tu o prototypowym, eksperymentalnym Woven City.

Dlaczego Toyota tak wiele uwagi poświęca opracowaniu map HD? Zdaniem przedstawicieli koncernu są one równie ważnym elementem systemów zautomatyzowanego prowadzenia jak czujniki radarowe, LIDAR-y czy kamery. Ułatwiają automatycznemu pilotowi samochodu poruszanie się po właściwym pasie, dostosowywanie prędkości i wytyczanie trasy.

Automatyczne aktualizowanie map na podstawie danych zbieranych przez pojazdy połączone z siecią sprawi, że samochód będzie dysponował najbardziej aktualnymi informacjami o remontach, zmianach oznakowania poziomego i pionowego czy uszkodzeniach jezdni. Dzięki technologii Woven Planet nie trzeba będzie do tego celu wysyłać specjalnych samochodów.

Nowa generacja map HD

Z zapowiedzi Jamesa Kuffnera, CEO firmy Woven Planet Holdings, wynika, że jego zespół dąży do wprowadzenia nowej technologii do wszystkich samochodów Toyoty w ciągu najbliższej dekady. W planach jest także włączenie do tego systemu samochodów innych marek.

Zdaniem Kuffnera świat jest obecnie bardzo daleko od wprowadzenia do użytku samochodów zdolnych do całkowicie autonomicznej jazdy, jednak pojazdy o ograniczonej autonomii coraz częściej znajdują praktyczne zastosowanie. Doskonałym przykładem tego są elektryczne, autonomiczne pojazdy e-Palette, które będą służyły sportowcom do poruszania się po Miasteczku Olimpijskim podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio. Będą z nich też korzystali mieszkańcy Woven City.

Woven Planet Group powstała w styczniu 2021 roku po przekształceniu założonej w 2018 roku spółki badawczo-rozwojowej Toyota Research Institute - Advanced Development (TRI-AD). Obecnie holding ten składa się z 4 uzupełniających się firm: Woven Planet Holdings, Woven Core, Woven Alpha i Woven Capital. Poprzez innowacje i inwestycje w dziedzinie zautomatyzowanych pojazdów, robotyki, inteligentnych miast i sztucznej inteligencji, grupa dąży do poprawy warunków życia, pracy i transportu, stawiając na bezpieczeństwo ludzi oraz ochronę środowiska i klimatu.

Dowiedz się więcej

50 lat Toyoty w Europie 50 lat Toyoty w Europie 9 fabryk i ponad 800 000 aut rocznie Romanowski Toyota & Lexus Kraków Zakopiańska Romanowski Toyota & Lexus Kraków Zakopiańska Budowa Roku 2020 Co 11 minut nowa Corolla Co 11 minut nowa Corolla Dowiedz się więcej o rekordowych wynikach Toyoty Wirtualne projektowanie aut Wirtualne projektowanie aut Większa konkurencyjność japońskich koncernów Hybrydowe SUV-y a napęd AWD-i Hybrydowe SUV-y a napęd AWD-i Poznaj jego zalety i działanie Moduły ogniw paliwowych dla ciężarówek Moduły ogniw paliwowych dla ciężarówek Dowiedz się więcej Rajd Dakar 2022 Rajd Dakar 2022 Zupełnie nowa Toyota GR DKR Hilux T1+ Podróż po Europie Toyotą Mirai Podróż po Europie Toyotą Mirai Śledź trasę wyprawy Arkadego Fiedlera Wallbox Home Toyota 22 kW Wallbox Home Toyota 22 kW Wydajne i bezpieczne ładowanie Twojej Toyoty Toyota inwestuje w rozwój baterii Toyota inwestuje w rozwój baterii Dowiedz się więcej o planach koncernu 50 mln sprzedanych egzemplarzy Corolli 50 mln sprzedanych egzemplarzy Corolli Nowy model co 30 sekund Toyota zmierza do pobicia własnego rekordu Toyota zmierza do pobicia własnego rekordu Dowiedz się więcej